Pierwszy Agile Learning Center w Polsce

We wrześniu 2020 r. rozpoczyna swoją działalność Nasza Ferajna – pierwszy Agile Learning Center Startup w Polsce. Jest to wolna szkoła zlokalizowana na warszawskim Mokotowie, w której dzieci uczą się w wewnątrzsterowny sposób. Praktyki Agile pomagają dzieciom przejmować coraz więcej odpowiedzialności za swój proces uczenia się oraz służą do efektywnego budowania społeczności szkolnej.

Narzędzia agile stosuje się z powodzeniem w świecie software oraz w biznesie. Żadna tajemnica! Można je wykorzystywać także w edukacji. To też nie brzmi jeszcze szczególnie wywrotowo. Okazuje się jednak, że są szkoły, dla których Agile stanowi wręcz fundament. Kilka lat temu powstały w USA pierwsze Agile Learning Centers. Funkcjonują najczęściej jako szkoły pozasystemowe dla dzieci w edukacji domowej. Agile Learning Centers dołączyły do rosnącego w siłę nurtu wewnątrzsterownej edukacji (self-directed education) – tzn. społeczności szkół tworzących przestrzeń edukacyjną, w której dzieci uczą się w naturalny i organiczny sposób, podążając za wrodzoną im ciekawością świata i swoimi aktualnymi zainteresowaniami.

Dzieci mogą rozwijać poczucie własnej wartości i odpowiedzialność osobistą poprzez zabawę, bycie w relacji z innymi, eksperymentowanie, spotkania z ciekawymi ludźmi, zanurzenie w świecie, współtworzenie lokalnej społeczności. Mogą też czerpać z propozycji przedstawianych im przez facylitatorów, innych dzieci lub zewnętrznych nauczycieli-pasjonatów. Uczenie się odbywa się w zaplanowany bądź spontaniczny sposób – obie ścieżki są jednakowo wartościowe. Ważne jest jednak, żeby pomagać dzieciom w budowaniu samoświadomości. Praktyki agile pomagają uzyskiwać dzieciom wgląd we własny proces uczenia się i sposoby podejmowania decyzji. Nadają się też świetnie do uwidaczniania dynamiki grupy, nazywania trudności, tworzenia zasad i testowania rozwiązań.

Tak więc dzieci od samego początku uczą się w cyklach intencji-tworzenia-refleksji-dzielenia się. Każdy dzień zaczynają od formułowania intencji na dany dzień i kończą refleksją nad tym, co było ich udziałem. W centralnym miejscu budynku wisi Community Mastery Board – tablica, na której są spisane wyzwania zidentyfikowane przez grupę, jakie praktyki społeczność szkolna w danym momencie testuje i które działania potrafi stosować na poziomie mistrzowskim.

Więcej informacji można uzyskać na spotkaniu informacyjnym w poniedziałek 9 marca o 18.00: https://www.facebook.com/naszaferajna.wolnaszkola

Kontakt:
Krzysztof Rutkowski
Fundacja Etiuda Edukacyjna
Tel. 664 44 98 58

Nasza Ferajna – Agile Learning Center Startup
Al. Wilanowska 309A, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *