Podsumowanie z konferencji ALE 2019

Agile Lean Europe to najstarsza, europejska (un)konferencja o tematyce Agile. Co roku, pod koniec sierpnia, społeczność z innego państwa zaprasza uczestników do swojego kraju aby wymieniać się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Wydarzenie jest non-profit i całość pieniędzy zebranych z biletów jest przeznaczona na koszty konferencji.

Tegoroczna edycja ALE odbyła się w Porto. Jako temat przewodni organizatorzy zaproponowali „RETHINK AGILE FOR ALL BUSINESS”. Tematy sesji są wybierane w trakcie wydarzenia, co przekłada się na wiele ciekawych dyskusji czy warsztatów, w tym również nad tematami przywiezionymi przez siebie. Dużą wartością jest poznawanie nowych osób, ich spostrzeżeń, punktu widzenia oraz wymiana kontaktów.

Moje inspiracje przywiezione z tegorocznej edycji ALE:

 1. Ćwiczenia pozwalające doświadczyć, jak trudna jest samoorganizacja, a jeszcze trudniejsze jest przekazywanie wiedzy o niej.
 2. Gra ilustrująca koszty długu technologicznego.
 3. Wyzwanie poprawy pamięci i koncentracji (po powrocie zapisałem się na kurs szybkiego czytania, który pozwala na osiągnięcie tego celu).
 4. Książka: „Tenis: wewnętrzna gra” Timothy Gallwey.
 5. Leadership jako kolejne wyzwanie.
 6. Udany pomysł na Retro – retrospekcja dla ponad 200 osób! 🙂

Na koniec kilka ciekawostek:

 • W Polsce mamy wydarzenia, które również odbywają się w tej formule, jak Agile Coach Camp Poland lub ALE w terenie.
 • Co roku w konferencji uczestniczy wiele osób z Polski.
 • W 2014 roku ALE odbyło się w Polsce w Krakowie.
 • W 2020 roku ALE odbędzie się w Rydze na Łotwie – jadę tam, a Ty? 🙂

Strona ALE 2019 Porto: https://agilelean.eu/

2 myśli do „Podsumowanie z konferencji ALE 2019”

 1. Zazdroszczę udziału!
  Mariuszu, wybacz pytanie, jednak Twoje wypisane inspiracje mnie sprowokowały do tegoż: czy planujesz podzielić się może pomysłami na wspomniane gry czy retro? Może jest to coś ogólnie dostępnego (na licencji cc) i mógłbyś wspomóc naszą społeczność jakimiś szczegółami? Ja takie dodatki postrzegam jako bardzo pomocne dla Scrum Masterów czy Agile Coachów, którzy miewają zawsze spore wyzwania by dotrzeć do zespołów czy managementu… Może chociaż jakiś ogólny kontekst byłby możliwy?
  z góry dzięki za odpowiedź, bez względu jaka by nie była.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *