Konferencje dla zwinnych – gdzie warto być?

Najlepszym sposobem rozwoju, przynajmniej z mojego punktu widzenia jest zdobywanie praktycznego doświadczenia. Równocześnie nie warto popełniać błędów, które inni już popełnili. Dlatego powinniśmy korzystać z lekcji, jakie inni już odbyli. Możecie je znaleźć:

1. czytając blogi (jak ten) i książki lub oglądając youtuba;
2. chodząc na szkolenia;
3. lub rozmawiając/słuchając innych na wydarzeniach społecznościowych lub konferencjach.

Tym razem skupię się na konferencjach.
Dlaczego lubię konferencje? Lubię je bo mogę znaleźć tam dużo inspiracji, nowych pomysłów czy też wskazówek w jakich tematach warto szukać większej ilości wiedzy (np. przez książki czy szkolenia). W dzisiejszych czasach podobną rolę w szukania inspiracji do zdobywania wiedzy,  pełnią podcasty i YouTube czy TEDx. Większość osób występujących na konferencjach publikuje swoje wystąpienia w internecie aby dotrzeć do szerszej publiki. Ale jest coś czego nie można w tych mediach dostać i dlaczego warto ruszyć się z domu. To rozmowa z prelegentem i innymi uczestnikami. Interakcja daje najszybciej odpowiedzi na nasze pytania oraz możliwość szybkiego odniesienia tego co usłyszymy do naszych doświadczeń. Dzięki temu szybko dostajemy potwierdzenie czy to co usłyszeliśmy jest tym co ktoś chciał przekazać, oraz weryfikację czy warto z naszymi wyzwaniami mierzyć się w omawiany sposób. W związku z powyższym, polecam trzy konferencje.

Agile Coach Camp PL – formuła to Open Space Technology, czyli rano wszyscy spotykają w jednym miejscu i ustalają agendę – np. Temat A w sali A o 10:00, temat B w sali B o 10:00, temat E w sali A o 12:00. I tak powstaje agenda tematów z godziną i miejscem – w ciągu całego  dnia można chodzić i rozmawiać na tematy, które Cię interesują. Dzięki temu, większość czasu na konferencji spędzimy na wymianie wiedzy, doświadczeń, dyskusji nad wyzwaniami. Żadna inna forma konferencji nie daje tyle interakcji. Uczestniczyłem kilka razy i chcę uczestniczyć w kolejnych. Mój rozwój zawodowy i osobisty dużo zawdzięcza temu wydarzeniu.
Strona wydarzenia: https://accpl.wordpress.com

Agile Lean Europe – forma w większości jak powyżej, okraszona dla inspiracji prelekcjami keynotów. Co roku w innym państwie. Wydarzenia gromadzi ludzi z różnych krajów. Ta perspektywa może być otwierająca na zupełnie nowe podejście do wyzwań. I możemy dowiedzieć się, że w innych krajach zupełnie inne elementy naszej pracy są wyzwaniem – co może być miłe bo my coś już ogarniamy albo zaskakujące, że jeszcze czegoś nie odkryliśmy.
Strona wydarzenia: https://agilelean.eu 

Profectus – ta konferencja nie jest stricte o Agile. Nie jest też o IT. Nie jest też organizowana przez osoby pracujące na co dzień – to wydarzenie organizowane przez studentów UJ. Po pierwszym uczestnictwie trafiło od razu do mojej listy miejsc gdzie bardzo chcę być, bo dostaję tam bardzo dużą dawkę inspiracji do rozwoju osobistego ale też zawodowego. Konferencja jest skierowana do osób z obszarów psychologii, coachingu, trenerów więc dla mnie jest odkrywcza (nie mam takiego wykształcenia). Choć jak mogłem się już nie raz przekonać bardzo przekłada się na to co spotyka Agile Coacha w codziennej pracy. Wydarzenie trwa dwa dni z czego przed południem są prelekcje a po przerwie obiadowej każdy ma możliwość uczestniczenia w wybranym przez siebie warsztacie.
W tym roku pojawiło się więcej tematów związanych z przeniesieniem obszaru tematycznego konferencji na potrzeby w biznesie. Niektóre prelekcje wręcz dotyczyły coachingu  biznesowego czy wręcz jak pracować z organizacją. Miałem odczucie, że nie tylko mnie ciągnie w stronę trenerów i coachów ale ta grupa też jest zainteresowana obszarami pracy Agile Coacha.
Oprócz prelekcji uczestniczyłem w warsztacie Katarzyny Niewiadomskiej „Negocjacje biznesowe dla freelancerów. Strategia, taktyki i sztuczki” – podczas , którego wypracowywaliśmy ramy działania negocjacji, na czym stroną zależy i jak to najszybciej wizualizować, a potem dzięki temu szybko wypracować wspólnie umowę. W parę godzin duża dawka praktycznej wiedzy, którą powinniśmy wszyscy posiąść – pod opieką sprawnej trenerki. Polecam!
Drugi warsztat „Kluczowa kompetencja. Jak rozwijać kompetencje komunikacyjne pracowników organizacji?” prowadzony był przez Elżbietę Cwynar – Budzińską i Dawida Bałutowskiego. Dzięki ćwiczeniom odkryliśmy nasze ograniczenia komunikacyjne oraz wspólnie przepracowaliśmy cztery płaszczyzny wypowiedzi. Sprawni trenerzy i aktywna forma pozwoliły nabyć dużą dawką wiedzy. Każdy powinien poznać te fundamenty komunikacji.
Strona wydarzenia: http://www.konferencjaprofectus.pl

To są moje trzy wydarzenia, na których dużo się nauczyłem. Polecam i mam nadzieję do spotkania na nich. A może nie tylko na nich 🙂
A Wy macie swoje ulubione konferencje? Dlaczego lubicie na nie jeździć?
Proszę podzielcie się przez komentarz lub relację na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.