User Experience i 4 fazy UCD

Agile i UX są naturalnymi partnerami. Wiele organizacji, które z sukcesem wprowadziły swoje zespoły programistów do wdrażania metodologii Agile, stara się zintegrować projekt UX z procesem. Ale zaraz…? Czym jest UX i o co w tym wszystkim chodzi? Co to jest UCD i na czym polegają 4 fazy projektowania zorientowanego na użytkownika? Spróbujmy zmierzyć się z tymi pytaniami.

Doświadczenie użytkownika – User Experience jest często określane w branży cyfrowej skrótem UX. W tej chwili wydaje się, że istnieje wiele wątpliwości co do różnicy między UX i UI. Zaskakująco wiele firm, które zatrudniają projektantów, nawet nie zna różnicy. Spróbujmy więc na początek poradzić sobie z tym często mylącym tematem.

Projektowanie interfejsu użytkownika – User Interface (UI) polega na zaprojektowaniu interfejsów wizualnych dla maszyn i oprogramowania. Projektant UI może zacząć dodawać emocje za pomocą zapierających dech w piersiach obrazów, żywych kolorów i ekscytujących czcionek.

User Experience (UX) najlepiej określić jako początek cyklu projektowania. Jego zadaniem jest dokładne zrozumienie, jaki problem próbujesz rozwiązać dla swoich użytkowników. Każda firma w swoim rdzeniu rozwiązuje problem, a Twoi klienci lub użytkownicy przychodządo Ciebie, ponieważoferujesz najlepsze rozwiązanie.

Ważne jest, aby UX i UI działały razem. Są to dwie części całości, która jest zorientowanym na użytkownika procesem projektowania .

User Centered Design (UCD) to 4-stopniowy, iteracyjny cykl, koncentrujący się na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów użytkowników, stawiając ich na pierwszym miejscu, w centrum całego procesu.

To właśnie na tym opiera się wspaniałe doświadczenie cyfrowe. Jeśli będziesz postępować według procesu, masz gwarancję, że stworzysz genialny produkt, który sprawi, że użytkownik stanie się sercem tego, co tworzysz.

4 Fazy UCD

Research Phase – Faza Badawcza

Istnieją różne techniki dostępne projektantowi UX, aby zrozumieć problem, który jest do rozwiązania. To wszystko jest częścią fazy badawczej w procesie zorientowanym na użytkownika (UCD).

Badania UX – inaczej badania projektowe – informują o naszej pracy, poprawiają nasze zrozumienie i potwierdzają nasze decyzje w procesie projektowania. Po zakończeniu początkowej fazy projektu, projektant UX ma głębsze zrozumienie problemu, który próbują rozwiązać jego użytkownicy. Dotychczas nie przeprowadzono żadnych prac projektowych, jedynie techniki badawcze, takie jak ankiety, personalia klientów i wiele innych. Możemy zauważyć, że jest coraz więcej ról dla badaczy UX, więc jeśli naprawdę lubisz tę część procesu, możesz wejść w tę fazę nieco głębiej.

Aby to zrobić, polecam artykuł Susan Farrell o badaniach UX: „Ta lista metod i działańmoże pomóc Ci zdecydować, której użyći kiedy”

UX Research Cheat Sheethttps: www.nngroup.com/articles/ux-research-cheat-sheet/

Conception Phase – Faza Koncepcyjna

Wszystko to prowadzi do fazy koncepcyjnej, w której projektant UX wykorzysta tę nową wiedzę do zaproponowania rozwiązań problemu. Może to być zilustrowane jako szkic, storyboard lub w kilku prostych projektach ekranów. Dokładność (ang.fidelity, która jest branżowym określeniem poziomu szczegółowości) tak naprawdę nie ma znaczenia na tym etapie, chodzi przede wszystkim o generowanie i weryfikowanie wielu pomysłów. Znakomitą cechą projektanta UX jest zdolność do przyjmowania nowych informacji i słuchania opinii kolegów. Chodzi o współpracę, dzięki której uzyskasz znacznie lepszy wynik.

Design Phase – Faza Projektowania

Następna faza polega na wybraniu projektu i przekształceniu go w naprawdę podstawowy układ. Na tym etapie szkielet (ang. wireframe, który jest na prawdę prostą makietą strony) może być interaktywny. Wszystko powinno dotyczyć treści, a prosty projekt usuwa wszelkie dyskusje na temat określonego koloru, obrazów lub czcionki. Ten projekt zostanie przetestowany z użytkownikami (przy użyciu różnych strategii) i udoskonalany aż spełni oczekiwania użytkownika. Gdy projektant UX jest zadowolony, szkielet może zostać przekazany projektantowi interfejsu użytkownika. Podsumowując, projekt User Experience w jego rdzeniu polega na rozwiązywaniu problemów dla użytkowników. Jest to proces zwiększania zadowolenia użytkownika z produktu poprzez poprawę jego użyteczności, dostępności i przyjemności w interakcji z produktem.

User Tests – Testy z Użytkownikami

W całym tym procesie chcesz umieścić swoich odbiorców w centrum i zaprojektować rozwiązanie, które spełni ich oczekiwania. Jako projektant będziesz pracował z innymi, aby zaproponować rozwiązania problemów i przetestować je z rzeczywistymi użytkownikami, aby sprawdzić czy działają.

Nie zapominajmy o tej, tak ważnej, fazie w całym procesie UX!

W tym momencie, chciałabym polecić książkę na temat badań – “Badania jako podstawa projektowania User Experience” Igi Mościchowskiej i Barbary Rogoś-Turek. Dobrze napisana, zbiera wszystkie potrzebne informacje i, co dość rzadkie, opisuje specyfikę polskiego rynku.

Na koniec, chcę zostawić Was z czymś, co doskonale podsumowuje UX. To japońska koncepcja Kaizen, która oznacza „ciągłe doskonalenie na lepsze”. Idea dążenia do doskonałości sprawia, że między innymi ​​japoński przemysł samochodowy jest tak niesamowity i moim zdaniem powinno to być nasze podejście we wszystkim, co projektujemy. Czyż nie lepiej jest znaleźć coś przed klientami i ciągle ulepszać informacje zwrotne, zamiast czekać na coś, co wydaje się idealne przed wydaniem?

A jakie Wy macie doświadczenie z User Experience? Jak na co dzień wygląda praca UX w środowisku Agile?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.