World Retrospective Day

Z okazji Światowego Dnia Retrospektywy, który przypada właśnie na 6 lutego zebraliśmy dla Was kilka blogowych wpisów dotyczących Retrospektywy.

1) Antywzorce w Scrumie. Część 4: Retrospektywa Sprintu
Jacek Wieczorek poświęca czwartą część popularnej serii, opisującej najczęściej występujące antywzorce w Scrumie, Retrospektywie Sprintu.
Więcej na ten temat możecie przeczytać w książce „Labirynty Scruma” napisanej przez autora tego wpisu. Gorąco polecamy!

2) Test Belbina na retrospektywie
O tym jak można wykorzystać test Belbina na retrospektywie, by zweryfikować „Co stoi zatem za porażkami jednych zespołów, a sukcesami drugich?” pisze na blogu agile247.pl Ewa Gowin.
Jak to się dzieje, że nasz pieczołowicie dobrany zespół faworyt nie daje sobie rady, gdy tymczasem zlepek przypadkowych ludzi potrafi osiągnąć zdumiewające wyniki?
Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do przeczytania wpisu!

3) Pomysł na retrospektywę z feedbackiem
To, jak ważny jest feedback w Agile i nie tylko, nie musimy Was przekonywać. Izabela Goździeniak podrzuca nam pomysł na retrospektywę z feedbackiem. O tym jak może przebiegać takie właśnie spotkanie przeczytacie w tym wpisie.

4) Pomysł na Retrospekcję Sprintu – technika 4L
O kolejnym pomyśle na retrospekcję Sprintu przeczytacie na blogu agilecoaching.pl. Tym razem to technika 4L. Znacie? Jeśli nie, to czas poznać! 🙂

5) Trzy aspekty przygotowania Scrum Mastera do Retrospekcji
Teraz coś specjalnie dla Scrum Masterów: Trzy aspekty przygotowania do Retro. Z posta Tomka Pawlaka dowiemy się co to jest wgląd, jak pomóc go wygenerować i dlaczego jest to istotne dla zespołu scrumowego. Omówione są trzy potrzebne aspekty: swoboda, skupienie oraz wytrwałość.

6) Facebook Reactions Retrospective
O retrospektywie inspirowanej funkcjami Facebooka pisze Piotr Wegert.
Ćwiczenie jest wariacją bardzo popularnego szablonu „Glad”, „Sad”, „Mad”, zainspirowane wprowadzoną jakiś czas temu przez Facebooka funkcją o nazwie „Reakcje”, która rozszerzyła dobrze wszystkim znany przycisk „Lubię to”.
Zaciekawił Was ten temat? Nas bardzo 😉

7) Retrospekcja Sprintu Oparta o Wartości Scrum w 5 krokach
Agnieszka Kaczor na blogu QAgile pisze o retrospekcji w pięciu krokach. Wiecie jakie to kroki? Nie..? To zapraszamy do wpisu!

To już wszystko od nas na dziś 🙂 A Wy? Jakie macie metody na Retrospektywę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.